flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення Судової практики розгляду судом клопотань про застосування запобіжних заходів за 2013 рік за КПК України

 З набранням чинності 20 листопада 2012 року Кримінальним процесуальним кодексом України на рівні місцевих судів загальної юрисдикції розпочав функціонувати інститут слідчого судді.

За змістом положень чинного КПК, основним призначенням слідчого судді є здійснення судового захисту прав і законних інтересів осіб, які приймають участь в кримінальному процесі, забезпечення законності і обґрунтованості обмеження конституційних прав і свобод людини на досудових стадіях кримінального провадження.

До компетенції слідчого судді суду першої інстанції належить прийняття рішень про застосування заходів кримінально-процесуального примусу, проведення відкритих слідчих дій, що обмежують конституційні права людини, розгляд скарг на дії (бездіяльність) та рішення особи, яка провадить дізнання, слідчого та прокурора.

Заходи забезпечення кримінального провадження можуть застосовуватися до різних суб'єктів кримінально-процесуальної діяльності - підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, свідка, а також інших осіб залежно від обставин кримінального провадження та поведінки його суб'єктів. Законодавець в нормах, які визначають порядок застосування кожного заходу забезпечення кримінального провадження, визначає коло осіб, щодо яких вони можуть бути застосовані та порядок їх обрання, зміни чи скасування.

Відповідно до ст. 131 КПК заходами забезпечення кримінального провадження є:

            1)  виклик слідчим, прокурором, судовий виклик і привід (ст.ст.133-143
КПК);

2)  накладення грошового стягнення (ст.ст. 144-147 КПК);

           3)        тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом
(ст.ст. 148-153 КПК);

4)   відсторонення від посади (ст.ст. 154-158 КПК);

5)   тимчасовий доступ до речей і документів (ст.ст. 159-166 КПК);

6)   тимчасове вилучення майна (ст.ст. 167-169 КПК);

7)   арешт майна (ст.ст. 170-175 КПК);

8)   затримання особи (ст.ст. 188- 192 КПК, ст. ст. 207-213);

9)   запобіжні заходи (ст.ст. 177-187 КПК).

            Стаття 132 КПК визначає загальні положення, що є обов'язковими при застосуванні всіх заходів забезпечення кримінального провадження. В нормах, які регулюють порядок застосування окремих заходів забезпечення кримінального провадження, ці положення можуть конкретизуватися залежно від особливостей того чи іншого заходу.

           Так, за загальним правилом, юридичною підставою застосування заходів забезпечення кримінального провадження є ухвала слідчого судді або суду.

           Втім, у виняткових випадках, визначених у КПК, заходи забезпечення кримінального провадження можуть застосовуватися і без ухвали слідчого судді, суду. Так, § 2 глави 18 передбачає можливість затримання особи без ухвали слідчого судді, суду; ст.168 КПК дозволяє тимчасово вилучати майно під час здійснення затримання в порядку визначеному ст.ст. 207 та 208 КПК.

Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження подається сторонами кримінального провадження до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. До клопотання слідчого, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Станом на 01.01.2014 року, з моменту набрання чинності Кримінальним процесуальним кодексом України, Черняхівським районним судом Житомирської області розглянуто 129 клопотання щодо застосування заходів забезпечення кримінального провадження, з них:

Тримання під вартою - 5;

Особисте зобов'язання -19;

Привід - 2;

 

Тимчасовий доступ до речей і документів - 32; Обшук - 71.

           Новий КПК України покладає на слідчого суддю значний об'єм функцій та обов'язків, одночасно пред'являючи до слідчого судді підвищені вимоги щодо оперативності розгляду ним відведених до його компетенції питань, вимагає підвищеної уваги, проникливості і далекоглядності у своїх рішеннях, встановлюючи необхідність у багатьох ситуаціях ухвалювати рішення негайно, й при цьому вирішувати найбільш значущі для особи питання- питання обмеження її прав і свобод.

Проведеним узагальненням встановлено, що слідчі судді Черняхівського районного суду Житомирської області в цілому якісно, та у встановлені строки розглядають клопотання слідчих та інших учасників кримінального провадження про забезпечення заходів кримінального провадження, дотримуються процесуальних строків розгляду цих клопотань, норм КПК України.

Спірних та проблемних питань пов'язаних з розглядом даних клопотань у слідчих суддів не виникало.


 

Помічник голови суду                                   О.В.Бех