flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ стану забезпечення службою судових розпорядників Черняхівського районного суду Житомирської області проведення судових засідань та взаємодії з правоохоронними органами в 2017 році

На виконання плану роботи Черняхівського районного суду Житомирської області на І півріччя 2018 року старшим судовим розпорядником Костюк Л.М. проведено узагальнення стану забезпечення службою судових розпорядників проведення судових засідань та взаємодії з правоохоронними органами в 201*7 році.

Відповідно до ст.159 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 р. №1402-VIII, Положення про порядок створення та діяльності служби судових розпорядників, затвердженого наказом ДСА України №815 від 20.07.2017 року, наказом керівника апарату суду №18 від 26.07.2017 р. в Черняхівському районному суді Житомирської області створена служба судових розпорядників.

Крім основних повноважень, передбачених Положенням, на працівників зазначеної служби відповідними наказами керівництва районного суду покладено наступні обов'язки:

-матеріально-відповідальної особи за збереження основних засобів та малоцінного інвентаря - Костюк Л.М.;

-відповідальної особи за охорону праці і пожежну безпеку - Костюк Л.М.; -відповідальної особи за ознайомлення з матеріалами справи - Спекторов Ю.В.; -відповідальної особи за безпечну експлуатацію газових установок -Спекторов Ю.В -відповідальної особи за економію електроенергії - Спекторов Ю.В..

За штатним розписом і фактично служба налічує 2 співробітників : старшого судового розпорядника Костюк Л.М. (стаж роботи в суді становить 17 років), судового розпорядника Спекторова Ю.В. (стаж роботи в суді становить 14 років). Служба є структурним підрозділом апарату суду.

У своїй діяльності судові розпорядники керуються Законом України "Про судоустрій і статус суддів", вищезазначеним Положенням, вимогами процесуального закону, відповідними правилами та інструкціями, розпорядженнями голови суду та головуючого в судовому засіданні.

Основними завданнями служби , як і раніше, визначено:

3)    взаємодія зі Службою судової охорони, національною поліцією України,
Національною гвардією України щодо підтримання громадського порядку в залі
судового засідання та у приміщенні суду.

На виконання вимог КПК України судові розпорядники в підготовчому судовому засіданні вручають пам'ятки з роз'ясненням прав і обов'язків учасникам кримінального провадження.

Робота служби планується щоденно. Всі факти отримання та фактичного виконання заявок на забезпечення судового засідання фіксуються у журналі №04-28 обліку інформації щодо забезпечення проведення судових засідань, виконання розпоряджень суддів та керівників суду. Планування інших заходів, насамперед організаційних, аналітичних, навчальних узгоджується з планами роботи суду та ТУ ДСА України.

Щодо обсягу та якості виконаної роботи: протягом 2017 року судовими розпорядниками було забезпечено проведення 701 судового засідання. Із них: 520 - у кримінальних справах, 153 - у цивільних справах, 28 - в адміністративних справах; складено 1 адміністративний протокол за ст. 185-3 КУпАП. Скарг на дії посадових осіб підрозділу не надходило. Участь судових розпорядників у процесі узгоджується з головуючим суддею завчасно, відмітка про виконання фіксується в журналі обліку інформації.

Для порівняння, з участю судового розпорядника проведено: 2015 р. - 670 с.з., 2016 р. - 601 с.з.,2017 р.- 701 с.з.

Порівняльний аналіз свідчить, що участь у кримінальних справах протягом останніх років зросла вдвічі ( для прикладу, з 240 у 2011 році до 520 у 2017 році). Участь у адміністративних справах значно зменшилась, зниження участі в цивільних справах незначне. Ці зміни, насамперед, пов'язані з тим, що під час планування надається перевага кримінальним справам за рівнем складності, по-друге, зміни в адміністративному законодавстві спричинили загальне зменшення адміністративних матеріалів, що надходять до суду.

Категорії справ

За рівнем складності справи умовно можна розділити на категорії: І.Справи, в яких особи, що притягуються до кримінальної відповідальності, перебувають під вартою.

Наприклад, справа №276/35/17 про обвинувачення Барсукова,Васяновича;

справа №293/1373/16-к про обвинувачення Букати;

справа №293/751/16-к про обвинувачення Гаврончука,Олійника;

справа №292/408/17 про обвинувачення Подгорного та ін.;

справа №293/1094/17 про обвинувачення Шубіна;

справа №293/1046/17 про обвинувачення Ігнатова При розгляді таких справ підрозділ забезпечує зв'язок з конвойною службою, контролює завчасне направлення вимог на доставку заарештованих ( в журналі обліку робиться відмітка , на це звертає увагу керівник служби під час щоденного інструктажу).

В звітному періоді в суді забезпечено належні умови тимчасового утримання доставлених для розгляду кримінального провадження заарештованих осіб: обладнано кімнати для затриманих, для конвойної служби. Працівники поліції, що супроводжують затриманих осіб, на час перебування в суді забезпечуються засобами зв'язку.

2.Справи з великою кількістю учасників, насамперед, свідків.

Служба судових розпорядників забезпечує, щоб допитані свідки не спілкувалися з недопитаними.

Наприклад, справа №293/615/15-к про обвинувачення Орищенка ;

справа №293/1012/15-к про обвинувачення Янчевського; справа №293/673/15-к про обвинувачення Петровського; справа №293/85/16-к про обвинувачення Бовтік справа №276/319/17 про обвинувачення Омельченка

 З.Справи, під час розгляду яких можуть створюватись нестандартні або виникати

конфліктні ситуації.

Підрозділ забезпечує взаємодію з органами внутрішніх справ.

Наприклад, справа №293/1557/15-к про обвинувачення Шмідт; справа №293/879/ 14-ц Прихода до Овсіенка справа №293/245/17 Опанасюк П.М. до Опанасюк Т.І.

 4.Справи із застосуванням технічних засобів фіксування судового процесу.

Підрозділ забезпечує умови недопущення навмисного виведення цих засобів із ладу.

Вказані вище справи потребували, в залежності від категорії, або допиту великої кількості свідків, або слухались в умовах конфлікту сторін та неадекватної і агресивної поведінки підсудних (в кримінальному процесі) або позивачів і відповідачів (у цивільному процесі), а тому участь судового розпорядника була обов'язковою.

Слід окремо виділити судові засідання, які проводяться в режимі відеоконференції за ухвалами інших судів. На судових розпорядників покладається обов'язок встановити особу, вручити памятку, перебувати поряд, отримати розписки. Наявні ухвали виконано вчасно і в повному обсязі. На кінець 2017 року такі судові засідання набули стійкої тенденції щодо збільшення.

Як у попередньому, так і в звітному періоді залишається сталим середньомісячне навантаження - в межах 60-70 судових засідань на місяць з участю судового розпорядника.

Протягом 2017 року неодноразовими були звернення із заявами про надання можливості ознайомитись із матеріалами кримінального або цивільного провадження, а також із звукозаписом судових засідань. Такі заяви реєструються в журналі №04-09 видачі справ для ознайомлення. Обов'язки відповідальної особи покладено на судового розпорядника Спекторова Ю.В., який добросовісно виконав цю ділянку роботи.

Підсумовуючи викладене, вважаю, що організація служби судових розпорядників Черняхівського районного суду Житомирської області в 2017 році забезпечувалась на належному рівні. Надалі слід спрямувати зусилля на забезпечення проведення максимальної кількості судових засідань з участю судових розпорядників, підвищення рівня професійної компетентності, а також вивчення нових положень КПК і ЦПК України.